wtorek, 21 września 2010

Coś o książkach

To niekomfortowe kiedy powinno się napisać o jednym a po głowie chodzi zupełnie coś innego. Długo zastanawiałam się jak połączyć bloga z treścią mojej pracy. Skupiłam się w niej na historycznym aspekcie zmian zachodzących w ubiorze w niewielkim odcinku czasowym. Nie będę zanudzała procesem badawczym, zainteresowanych odsyłam do bibliografii. Ponieważ każda książka traktująca o modzie jest w pewnym sensie wartościowa zarówno dla projektantów ale także dla zainteresowanych modą wspomnę tutaj o kilku ich rodzajach. W przypadku kolejnych artykułów przedstawię pewne charakterystyczne elementy poprzednich epok (ale nie będzie to historia ubioru od starożytności - o tym pisze Francois Boucher), co, jak i dlaczego ulegało zmianie. Zaprezentuję też sylwetki pierwszych projektantów ubioru w sensie jaki znamy dzisiaj. Moda stała się obecnie przemysłem tracąc swoje walory jako dzieła sztuki. Spróbujmy ją trochę ją odczarować ;)

Na czym skupiamy się szukając wiadomości o modzie? Najczęściej są to katalogi skrótowo przedstawiające nam kolekcje wiodących projektantów. Najwięcej obecnie pojawia się książek katalogowych. Skrótowe informacje o epoce i liczne ryciny, obrazy i fotografie ilustrujące opisywane trendy. Jedną z lepszych tego typu pozycji jest publikacja zatytułowana "Kanony Piękna" (*pełen zapis poniżej i w bibliografii). Takie książki są piękne kolorowe i można czerpać zarówno przyjemność z ich oglądania (bo do czytania jest mało) i czerpania inspiracji. Doskonałym przeglądem kolejnych dziesięcioleci jest album Johna Peacocka* Ale jak już wspomniałam, są zbyt ubogie w treść dla kogoś pragnącego zajmować się modą.

Następne są wydania naukowe bądź popularno-naukowe. O dwóch książkach wspomniałam wcześniej. Marii Gutkowskiej - Rychlewskiej* oraz Anny Dziekońskiej - Kozłowskiej*. Niestety, chociaż książki się pięknie uzupełniają to druga kończy się na latach 60. a później w pracach naukowych jest spora przepaść. Są dwie publikacje popularno-naukowe mogące dopełnić wiadomości: "O modach i strojach" oraz "Historia mody XX wieku"*. Zwłaszcza druga pozycja w sposób bardzo rzetelny pokazuje proces trwający aż po dzień dzisiejszy. W bardzo ciekawy sposób zjawiska mody w różnych aspektach przedstawione są w książce "Potęga i urok mody". Już sam tytuł mówi wiele, a treści jest więcej niż w niejednej książce. Są także prace naukowe, około tematyczne traktujące o psychologii stroju albo z drugiej strony, o technice wyrobu, jak książki Ireny Turnau. Oczywiście są także słowniki mody, na które także warto zwrócić uwagę. Pomijając typowe, w niemal każdej (albo i każdej) książce dla projektantów są słowniczki. Polecam korzystać ;)

Podsumowując, zachęcam do czytania, szukania i bawienia się modą. To są niezwykle interesujące tematy, są ich tysiące i przy każdym można by napisać więcej niż kilka stron 'maszynopisu' o notce blogowej nie wspominając. Moda to nie tylko to co jest, ale przede wszystkim to co było. Zaczarujmy siebie ;)

*
Dziekońska - Kozłowska A., Moda kobiece XX wieku, Warszawa 1964.
Gutkowska - Rychlewska M., Historia ubiorów, Wrocław 1968.
König R., Potęga i urok mody, Warszawa 1979.
Lehnert G., Historia mody XX wieku, Köln.
Możdżyńska - Nawotka M., O modach i strojach, Wrocław 2003.
Mulvey K., Richards M., Kanony piękna. Zmieniający się wizerunek kobiety 1890 - 1990, Warszawa 1998.
Peacock J., Fashion since 1900. The complete sourcebook, London 2007.
Sieradzka A., Tysiąc lat ubiorów w Polsce, Warszawa 2003.
Turnau I., Moda i technika włókiennicza w Europie od XVI do XVIII wieku, Wrocław 1984.
Żygulski Z., Kostiumologia, Kraków 1972.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz